Ihriská pre všetkých

Autor: Jakub Forgács | 23.10.2012 o 10:06 | (upravené 27.1.2013 o 17:59) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  68x

Súčasná doba je veľmi rýchla a nový životný štýl mladých ľudí tomu len nasvedčuje. Množstvo starších občanov sa už pravidelne pozastavuje nad tým, akým spôsobom tí „neskôrnarodení“, väčšinou, trávia svoj voľný čas. Dnešok totiž patrí sociálnym sieťam a počítačom, ale keď už treba opustiť ich klávesnicu, je to často len kvôli škole, práci, alebo nočným výjazdom s priateľmi. Každý z nás asi vidí príčinu niekde inde, ja len viem, že Banská Bystrica je mesto plné možností, ktoré aj týmto ľuďom určite dokáže ponúknuť viac.

 

Zvyky, alebo skôr zvláštne zlozvyky ťahajú ľudí po večeroch do ulíc mesta, pričom už ale často nevyhľadávajú pokojné posedenie s priateľmi, ale skôr odviazanú zábavu pri poháriku, často aj s príchuťou vulgarizmov. Nezriedka sa tiež stretávame s agresívnymi „kvázifanúšikmi“ na športových podujatiach, ktorí svojim povzbudzovaním veselo ničia všetko naokolo. Moderná forma zábavy – takto by to charakterizovala asi väčšina z účastníkov takýchto akcií. Pre nich je to spôsob, ako sa jednoducho odreagovať od denného stereotypu, ako sa poriadne vybúriť. Aj keď mnoho rodín nemá peňazí navyše, na toto sa vždy nejaké nájdu, v piatok predsa treba vyraziť do ulíc. Veď prečo platiť niekoľkonásobne viac za hudobné, alebo športové krúžky, keď to tých „tínedžerov“ aj tak často omrzí skôr, ako ich vôbec začnú navštevovať. Každý z nich bol ale kedysi dieťaťom a isto si stále dobre pamätá ako trávil svoj voľný čas vtedy. Školské preliezky, naháňačky na dvore a lozenie po stromoch boli v tej dobe takmer na dennom poriadku. Teraz by sa na takejto forme zábavy asi viacerí len pousmiali, ale aj tak si myslím, že nie je úplne pritiahnuté za vlasy hľadať riešenie práve tu a inšpirovať sa bezstarostným detstvom.

Na každom sídlisku v Banskej Bystrici nájdeme hneď niekoľko moderných detských ihrísk, čo je síce veľmi chválihodné, ale má to jeden malý háčik. Sú to totiž detské ihriská, ktoré sú limitované vekom a hmotnosťou detí, ako aj rozmermi. Ponúkajú im ale presne to, čo potrebujú. No nezáväzné odreagovanie, relax a vybitie si nadbytočnej energie hľadajú aj tí starší – študenti a pracujúci, ktorí u nás nemajú takéto možnosti, a preto si hľadajú iné spôsoby zábavy. Vo svete je ale predsa bežné, že skoro v každom väčšom meste nájdete aj ihriská pre dospelých. Sú to miesta, kde bez potreby vysokých výdavkov, záväzkov a rôznych iných obmedzení, môžu cvičiť svoje telo, zabávať sa a súčasne získavať aj celkovú psychickú pohodu. Nemusí ich baviť futbal, hokej, alebo korčuľovanie, a predsa majú kde zmysluplne tráviť svoj voľný čas. Posilňovne síce aj u nás ponúkajú rôznorodé možnosti na cvičenie, ale tiež niečo stoja a hlavne neposkytujú takú slobodu, ako keď človek trénuje vonku, len s hmotnosťou vlastného tela, aby bol celkovo silný, aby sa doslovne „vládal“. Práve takéto ihriská, zložené z rôznych väčších preliezok, rebrín, hrázd a múrikov, sú tým najlepším priestorom, kde aj tie „staršie deti“ môžu slobodne trénovať a prekonávať prekážky, čo sa v konečnom dôsledku určite prenesie aj do celkového zlepšenia ich osobného života. Takýmto tréningom sa už vo svete, ale aj na Slovensku aktívne venuje množstvo mladých ľudí, ktorí chcú žiť slobodnejšie, ktorí sa chcú naučiť šikovnejšie pohybovať, ktorí hľadajú zaujímavejšie a finančne nenáročné formy odreagovania sa. Tieto ihriská by im preto určite poskytli nové možnosti a zároveň by motivovali aj tých, zatiaľ, neaktívnych.

Veľa svetoznámych športovcov a spisovateľov už dávnejšie predpovedalo práve takýmto nesúťažným aktivitám veľkú budúcnosť, pretože ľudia na podobných, hravých, tréningoch stretnú namiesto svojich súperov skôr nových priateľov a ich jediným sokom bude hranica ich vlastných schopností – ten najsilnejší súper, ktorého môžu prekonávať celý život. Takáto možnosť zmysluplného a dostupného trávenia času pre ľudí bez obmedzenia veku a záujmov ale v našom meste zatiaľ chýba, a preto si myslím, že by práve ona mohla byť do budúcna pre Banskú Bystricu veľkým prínosom. Nehovorím síce, že takéto ihrisko zásadne zmení životný štýl mládeže, no myslím si, že dokáže, minimálne, pohltiť značnú časť ich energie, ktorú často nezmyselne využívajú na nočné alkoholové akcie a bitky. Banská Bystrica by v tomto smere mohla ísť na Slovensku príkladom aj ostatným väčším mestám, ukázať im niečo nové, čo by ľudí pritiahlo a aspoň trochu ich odpútalo od ich zlozvykov. Zdravý životný štýl všetkých obyvateľov nášho mesta by pre nás mal byť hlavnou prioritou. Skúsme preto aj tým starším, takouto formou, ponúknuť návrat do detstva, pomocou podpory zmysluplného a zábavného trávenia ich voľného času.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?